Není vůně jako parfém!

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už odešla.“

To je známý citát slavné Coco Chanel. Jak ale poznat, která vůně se hodí pro danou příležitost, jak vůni aplikovat, aby vydržela co nejdéle, nebo jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy vůní?

Dělení vůní? Je to o koncentraci!

Obecně jsou vůně složené z vonných látek a základu, který je ve většině případů alkohol a voda. Můžete ale narazit i na vůně s olejovým základem.

Firma Oriflame si vždy zakládala na používání pouze přírodních ingrediencí při výrobě své kosmetiky. I z tohoto důvodu nenajdete v toaletních vodách, parfémovaných vodách a parfémech žádný syntetický alkohol na bázi ropy, ale vždy pouze alkohol 100% přírodního původu.

Podle koncentrace vonných látek se vůně dělí do základních skupin, které naleznete na každé lahvičce Vaší vůně: toaletní voda (Eau de Toilette), parfémovaná voda (Eau de Parfum), kolínská voda (Eau de Cologne) nebo parfém (Parfum nebo také Extrait a Extract). Jednotlivé kategorie se navzájem liší koncentrací vonných látek a tím pádem i svojí výdrží. Neexistuje ovšem jednotný přístup nebo pravidla, která jasně stanovují, jak velký podíl mají jednotlivé kategorie vůní obsahovat.

Mimo koncentraci vonných látek se vůně také dělí do kategorií podle tónu, které ve vůni převládají. Základní rozdělení vůní je: květinové, citrusové, orientální, dřevité, kapradinové, chyprové, akvatické a kůže. Tyto tóny reprezentují ingredience, které se v parfému vyskytují.

Ingredience ve vůni použité mají také vliv na výdrž vůně. Například, vůně dřevité, kožené nebo kořenité většinou vydrží déle než vůně citrusové nebo květinové.

Například krásné květinové vůně MISS GIORDANI nebo AMBER ELIXIR MYSTERY Vám navodí atmosféru harmonie a pohody! Naopak dřevitá vůně GIORDANI GOLD ESSENZA dokonale podtrhne Vaši osobnost, stejně tak jako toaletní voda DIVINE ROYAL.

Parfémová voda Miss Giordani
Parfémová voda Amber Elixir Mystery
Parfém Giordani Gold Essenza
Toaletní voda Divine Royal

Hlava, srdce, základ je základ!

Dříve než začneme s popisem jednotlivých druhů vůní, je potřeba se seznámit se strukturou každé vůně. Vůně se skládá z takzvané hlavy, srdce a základu (někdy se také označují jako svrchní, střední a nízké tóny). Tyto tóny představují jednotlivé vonné složky (ingredience) vůně.

Ihned po aplikaci se jako první rozvoní hlava vůně. Ucítíte velmi intenzivní svěží lehkou vůni, která ovšem vyprchá během několika minut. V hlavě parfému najdete většinou bergamot, jablko nebo jasmín.

Jakmile se tóny hlavy vypaří, rozvinou se tóny srdce. Tyto tóny udávají charakter celé vůni a vydrží okolo 3 až 4 hodin. Srdce vůně se nejčastěji skládá z květinových nebo ovocných tónů jako je růže, fialka nebo pomerančový květ.

Poslední fáze vůně je takzvaný základ. Tóny základu přetrvají ve vůni nejdéle a převládají zde zejména těžké, nejméně těkavé tóny, jako například kořenité nebo dřevité tóny. Nejčastěji tak narazíte na vůně pryskyřice, santalové dřevo nebo vanilka.

Parfém (Parfum, Extrait, Extract)

Parfém je vůně s největší koncentraci vonných látek, a tedy také většinou s největší výdrží. Koncentrace se může pohybovat od 15 % do 40 %. Nejčastěji se ovšem setkáte s parfémy okolo 20 %. Vysoká koncentrace, a tedy i výdrž, je úměrná také ceně parfému, která se může pohybovat i v řádech několika tisíců.

Kvůli své intenzitě Vám ovšem parfém vydrží velmi dlouhou dobu. Stačí nanášet pouze malé množství na místech, kde nejvíce tepe krev. Nejčastěji se proto parfém aplikuje na oblast za ušima, na krk nebo na vnitřní stranu zápěstí.

Intenzita parfému je opravdu velká a výdrž může být i 24 hodin po aplikaci. Z vašeho oblečení může být vůně cítit i několik dní. Parfém ovšem na oblečení nikdy neaplikujte. Přímý kontakt by mohl na Vašem oblečení nechat skvrny. Díky velké koncentraci vonných látek bude vaše oblečení provoněné, i když parfém aplikujete pouze na kůži.

V současné době značka Oriflame nabízí celkem 5 dámských parfémů. Květinový parfém ECLAT MON PARFUM, ve kterém byl použit akord akord DeLaire Boudoir, sladký parfém z dominantní vůní tuberózy SUBLIME NATURE TUBEROSE a svěží aromatický parfém SUBLIME NATURE TONKA BEAN, elegantní parfém GIORDANI GOLD ESSENZA, který patří také k těm nejoblíbenějším parfémům a naposledy Oriflame představila parfém ALL OR NOTHING, ve kterém převládá zejména akord vanilky.

Parfém Sublime Nature Tuberose
Parfém Giordani Gold Essenza
Parfém Eclat Mon Parfum
Parfém Sublime Nature Tonka Bean

Parfémovaná voda (Eau de Parfum)

Parfémované vody tvoří největší podíl mezi dámskými vůněmi a čím dál tím více proniká také do pánských vůní. Je tak mnohdy nejlepším kompromisem mezi výdrží a cenou za vůni.

Podíl vonných látek u parfémované vody se pohybuje okolo 10 – 20 % a přibližná doba výdrže parfémované vody je 8 až 10 hodin.

Struktura vůně se liší oproti parfému. V parfémovaných vodách je kladen větší důraz na svrchní a střední tóny. Pouze 30 % vonných látek v parfémovaných vodách tvoří ingredience, které se klasifikují jako nízké tóny.

Pro ty z Vás, které preferujete sladké a ovocné vůně, určitě doporučuji vyzkoušet parfémovanou vodu SO FEVER TOGETHER HER a INFINITA. Druhá zmíněná vznikla pod rukami dvou z nejuznávanějších parfumérek na světe – Aliénor Massenet a Émilie Coppermann. Z lehkých květinových vůní doporučuji parfémovanou vodu VOLARE, která mne nadchla, jak svoji vůní, tak i krásným flakónkem ve tvaru růže. Kdo má rád orientální vůně, ten bude nadšený z parfémované vody LOVE POTION SECRETS.

Parfémovaná voda So Fever Together Her
Parfémovaná voda Volare
Parfémovaná voda Infinita
Parfémovaná voda Love Potion

Toaletní voda (Eau de Toilette)

Vonné látky v toaletní vodě dosahují koncentrace mezi 5 % až 15 % a jejich vůně vydrží mezi 3 až 5 hodinami.

Struktura vůně je stejně jako parfémovaná voda zaměřena především na svrchní a střední tóny. Kvůli své nižší intenzitě je dobré aplikovat toaletní vodu několikrát během dne na pulzující místa na pokožce.

Toaletní vůně se výborně hodí během každodenních aktivit, například do práce nebo na sport. Na rozdíl od těžkého parfému nebudete svoji vůní obtěžovat okolí, ale i sebe sama. Náš mozek neustále vnímá vůně kolem nás a intenzivní vůně našeho parfému nebo parfémované vody nás může velmi snadno vyvést z koncentrace během práce.

Svěží, ovocné toaletní vody, perfektně hodící se během letních měsíců jsou bezpochyby toaletní vody FRIENDS WORLD a LOVED UP. Pro milovníky vůně jasmínu doporučuji lehkou toaletní vodu ECLAT FEMME. Jedna z novinek minulých měsíců toaletní voda SCENTSATIONAL mě nadchla svojí krásnou exotickou vůní.

Toaletní voda Friends World for Her Tropical Sorbet
Toaletní voda Eclat Femme
Toaletní voda Scentsational
Toaletní voda Loved Up Feel Good

Kolínská voda (Eau de Cologne)

Své jméno nese tato vůně podle místa, kde byla poprvé vytvořena – Kolín nad Rýnem. Tato vůně má koncentraci vonných látek pouze okolo 2 % až 4 % a její výdrž se pohybuje maximálně do 2 hodin.

Kolínská voda je určena především k použití na obličej, často se ovšem používá také jako náhrada za toaletní vodu. Ve vůni převládají zejména svěží citrusové tóny. Je tedy výborná pro osvěžení během dne, k dennímu nošení nebo na sport.

Oriflame nabízí řadu kolínských vod SENSITY ve variantách Sun, Bloom and Midnight v praktickém rozprašovači pro snadnou aplikaci během celého dne. Za vyzkoušení také určitě stojí kolínská voda RADIANT ROSE s vůní růžové vody.

Kolínská voda ve spreji Sensity Sun
Kolínská voda ve spreji Sensity Pink Bloom
Kolínská voda ve spreji Sensity Midnight
Kolínská voda Radiant Rose

Jak vůni používat, aby vydržela co nejdéle?

Pokud bychom si znovu vypůjčili radu Coco Chanel, tak by žena měla vůni aplikovat tam, kam chce být políbena. Obecně se vůně aplikují na pulzující místa na těle. Teplo a pulzující místo zajistí, že se rozvine celé spektrum dané vůně. Doporučuji tak místa jako jsou krk, ušní lalůčky, loketní důlek, dekolt nebo zápěstí. Vůni můžeme také aplikovat do vlasů.

Jak již bylo zmíněno, vyhněte se aplikaci na oblečení. Zvláště parfémy a parfémované vody by mohly zanechat skvrny. Toaletní vodu nebo vodu kolínskou na oděv aplikovat můžete, doporučuji ale vždy nejprve zkusit na skrytém místě Vašeho oblečení, zda po aplikaci nezůstane skvrna.

Nikdy vůni po aplikace neroztírejte! Tím by se zničila struktura vůně a ta by pak vyprchala během krátké chvíle.

Pokud chcete zvýšit výdrž Vaší vůně během dne, aplikujete ji ihned po ranní koupeli. Vlhká pokožka snáz vstřebá vůni, která se poté bude intenzivněji rozvíjet.

Doporučuji také zkusit kombinaci sprchového gelu, tělového mléka a vůně stejné řady, tím dosáhnete maximální intenzity vůně a provonění celého těla. Kombinací těchto tří produktů nabízí například nová řada Friends World. Tělové mléko, sprchový gel a toaletní voda s převládajícími květinovými, ovocnými a orientálními vůněmi se výborně hodí během letních měsíců.

Tělové mléko Friends World for her Tropical Sorbet
Sprchový gel Friends World for Her Tropical Sorbet
Toaletní voda Friends World for Her Tropical Sorbet

Nevíte si rady s výběrem vůně?

Říká se, že světlovlásky používají svěží květinové vůně, tmavovlásky elegantní dřevité vůně. Konkrétní vůně ale musí hlavně vonět Vám. Zvláště při výběru parfému je důležité, aby k Vám parfém seděl, podtrhovat Vaši jedinečnost a byl součástí Vašeho stylu stejně jako Vaše oblečení a doplňky.

Značka Oriflame nabízí celkem široký výběr jak parfémovaných vod, tak i vod toaletních. Pokud si pří výběru vůně nejste jistá ráda Vám poradím ve Studiu Oriflame v Jihlavě, kde máme k dispozici velký výběr vůní. Můžete si tak vybrané vůně vyzkoušet a vybrat si tu pravou!