Víte, proč dámy ve starých filmech chodí v letních dnech na procházky s deštníkem? V dřívější době se dámy z lepší společnosti neopalovaly. Věděly, že díky ochraně před sluncem zůstanou déle mladé! Bílá pleť byla v té době módní. Opálenou kůži měla pouze chudina, která celý den pracovala na poli.
Vše ale změnila má oblíbená průkopnice Coco Channel na začátku 20. století. Sama trávila mnoho času na francouzské riviéře v Biarritz a opálenou kůži pomalu vnášela do svých módních kampaních. Postupně tak přetvářela vnímaní opálené kůže jako benefit nejen pro naši krásu, ale i zdraví.
Na mne osobně má slunce obrovský vliv. Během slunečních letních dnů mám lepší náladu, cítím se odpočatější a celý svět vidím jinýma očima. Je to právě proto, že sluneční záření pomáhá našemu tělu tvořit hormony štěstí (endorfiny a serotoniny).
Ze slunečního záření také přijímáme vitamín D, který poskytuje naší kůži důležité živiny a pomáhá regulovat náš imunitní systém.
Sluneční záření má obecně pro nás mnoho benefitů, je ovšem také potřeba myslet na jeho rizika. Pokožka, která je dlouhodobě vystavena slunečnímu záření prokazatelně rychleji stárne, dochází ke vzniku pigmentových skvrn a hrozí riziko vzniku rakoviny kůže.
Od módních trendů 50 a později 90 let mít co nejvíce opálenou kůži dnes převládá trend zdravého opalování. Pokud se chcete zdravě opalovat, tak nezapomeňte na těchto 8 tipů:
1. Vždy vybírejte opalovací krém s širokospektrálním filtrem
Opalovací krémy nás chrání před ultrafialovým zářením UVA a UVB. I když UVB záření pomáhá pokožce tvořit vitamín D, dlouhé vystavení tomuto záření je příčinou spálení pokožky. UVA záření přispívá k předčasnému stárnutí pokožky. Vždy proto hledejte takové opalovací krémy, které chrání před oběma typy záření.
2. Volte vhodný SPF faktor
Každá pokožka má svoji vlastní ochranou dobu, po kterou se dokáže sama chránit. Fakt, že pokožka už na sluneční záření nestačí poznáte obvykle zarudnutím kůže. Pokud jste světlovláska, tak doba, kterou se vaše pokožka brání před slunečním zářením, bude určitě kratší než u tmavovlásky. Nejčastější ochranná doba pokožky je 20 minut. Vynásobte SPF faktor 20 a získáte počet minut, po kterou jste na sluníčku chráněná. Tedy faktor 30 Vás ochrání na 600 minut tj. 10 hodin. Berte vždy do úvahu také intenzitu slunce. V teplých letních dnech se nebojte sáhnout i po faktoru 50!
3. Chraňte se opakovaně
I když vysoký SPF faktor zaručuje dlouhou ochranu Vaší pokožky je potřeba opalovací krém nanášet několikrát za den. Časté koupání, následné utírání kůže ručníkem nebo samotné pocení v horkých letních dnech snižuje účinnost opalovacího krémů. Voděodolné opalovací krémy zvýší ochranu pokožky, je ale i tak potřeba vrstvu obnovovat.
4. Svítí/nesvítí, natřít/nenatřít
I když je venku zataženo, je potřeba svoji pokožku chránit. Lehce zataženou oblohou proniká více než 90 % UV záření, nenechte se proto zmást! Pro celodenní ochranu během dne doporučuji sáhnout po opalovacímu mléku, které se snadno aplikuje a chrání Vás po celém těle. Komu nevyhovuje textura opalovacího mléka nebo krému, tomu doporučuji vyzkoušet suchý opalovací sprej.
5. Pozor na náchylné místa na spálení
Části těla jako je nos, uši, rty, ramena a záda jsou místa na těle, které jsou nejvíce exponovány slunečnímu záření. Tyto místa si také obvykle spálíme jako první. Nanášejte často opalovací krém na tyto části těla. Pro každodenní ochranu obličeje doporučuji vyzkoušet opalovací krém v tyčince, který se bezvadně schová do každé kabelky a snadno si během dne ošetříte právě místa jako jsou nos, uši, rty nebo krk.
7. Děti vyžadují pozornost
To je samozřejmě všem známá věc, ale při opalovaní to platí dvojnásob. Před pubertou dítěte není jeho přirozený ochranný systém ještě zcela funkční a jsou tedy více ohroženy spálením pokožky než dospělí. Děti do jednoho roku by přímému záření neměly být vystaveny vůbec. K opalovacímu krému s faktorem 50, který je nutností, přidejte také lehčí oblečení, aby jejich pokožka byla před přímým záření chráněna.
8. Nenechte se zmást!
Znáte ten pocit, kdy vyjdete z moře a cítíte se svěže? Nebo když u vody a začne foukat studený vítr? Ani v jedné situaci nemáme pocit, že by bylo potřeba se chránit před sluncem. Bohužel toto jsou situace, kdy nejčastěji dojde ke spálení pokožky. Falešný pocti bezpečí musí být pro Vás alarmem, že právě teď je potřeba aplikovat opalovací krém. Pozor si také dávejte při pobytu na horách. Sníh odráží velké množství UV záření. Ve vyšších nadmořských výškách je také více UV záření.
Oriflame momentálně nabízí řadu pro ochranu pokožky před slunečním záření Sun 360. V této řadě jsou opalovací krémy s faktorem 30 a 50, tak i opalovací mléko, opalovací sprej a opalovací krém v tyčince. Pro péči po opalovaní doporučuji gel po opalovaní ze stejné řady.
Řada Sun 360 chrání jak před UVA, tak i před UVB zářením. Výborně se proto hodí jako ochrana během letních dnů. Opalovací krémy obsahují minerální UV filtry, které jsou šetrné k pokožce, ale i k životnímu prostředí.
Při výběru správného opalovacího krému také doporučuji vybírat takové, které neobsahují ingredience, které by ucpávaly póry na pokožce. Žádný z produktů řadu Sun 360 takovéto ingredience neobsahuje.
Pro ochranu očí doporučuji vyzkoušet stylové sluneční brýle z řady Norrsken.